Zabezpečili ste si krb a tešíte sa ako strávite v jeho blízkosti príjemné chvíle? Aby ste si mohli užiť pohodu pri krbe bez nepríjemných starostí, tak je dobré dodržiavať určité zásady a rady.
Základom je drevo
S krbom sa nepochybne spája aj práca okolo dreva, pritom záleží nielen na jeho zásobách, ale aj na tom, kde ho skladujete, či na tom, aké drevo na kúrenie používate. Vlhké drevo nebude ani dobre horieť, ani dom dostatočne nevykúri. Najlepšie kurivo sa získava z dreva, ktoré bolo zrúbané pred dvomi či tromi rokmi a skladuje sa pod prístreškom s dostatočným prísunom vzduchu.
Krby sa môžu pálením mokrého či spráchniveného dreva výrazne poškodiť. Kúrením nedostatočne vyschnutým drevom vzniká nepriateľ krbov – decht. Ten sa potom usadzuje v komínovom prieduchu a zvyšuje tak riziko požiarov.
Tvrdosť dreva
Výhrevnosť dreva sa odvíja od spôsobu jeho uskladnenia a, samozrejme, aj od druhu dreva. Ak premýšľate ekonomicky, berte v úvahu niekoľko stupňov tvrdosti dreva, ktoré majú na dobu horenia nemalý vplyv. Vo všeobecnosti platí, že čím tvrdšie drevo, tým dlhšia doba horenia. K najtvrdším druhom dreva patrí buk, dub, jaseň javor a k tým mäkkým zase ihličnany, ktoré horia najrýchlejšie. Preto sa hodia na rozkúrenie. Na kúrenie a udržiavanie tepla je vhodnejšia zase druhá skupina.
Vždy sa obráťte na odborníka
Projekt i stavbu krbu by mal v každom prípade zabezpečiť kvalifikovaný odborník. Musí ísť o človeka alebo firmu, ktorá sa vyzná v tejto problematike. Okrem potrebného vzdelania by im nemali chýbať dostatočné referencie na už postavené krby. Bratislava, ako aj mnohé iné mestá, skrývajú takýchto odborníkov, ale aj nie príliš kvalitných pracovníkov. Preto vyberajte dôkladne.
Text: PR