Keď sa rozhodnete zariadiť si byt novou drevenou podlahou, prípadne zbrúsiť tú starú, je potrebné vybrať si, čím ju ošetríte. Na výber sú olejové alebo lakové úpravy. Prejdime si ich výhody či nevýhody, vďaka čomu bude vaše rozhodovanie oveľa jednoduchšie.
Olej na drevo ako tradičná úprava
Olejovanie je tradičnou cestou ochrany dreva a mnoho sa toho nezmenilo ani na olejoch na to určených. Mnohí po nich siahnu kvôli prírodnému matnému vzhľadu takto upravenej podlahy. Na olejom ošetrenom dreve nie je príliš vidno škrabance či hlbšie stopy a zároveň ho oživí, čo vidno najmä na tmavých druhoch driev. Na tých svetlých druhoch ako je jaseň, javor či buk, sú nečistoty viditeľnejšie. Preto je potrebné už pri prvej aplikácii naniesť dostatočné množstvo. V opačnom prípade sa podlaha ľahšie špiní.
Nič pre namáhané priestory
Podlaha napustená olejom je odolná voči oderom asi rovnako ako lakovaná podlaha. Sú však chúlostivé na styk s chemikáliami a vidieť na nich aj stopy po gumových podrážkach. V každom prípade oleje sa nehodia do priestorov ako sú reštaurácie či športové sály, kde na podlahu neustále niečo kvapká. Čistením sa spolu so špinou totiž odstraňuje aj olej. Preto je potrebná jej neustála údržba.
Lak na drevo spraví podlahu odolnejšou
Lakovaná podlaha je predsa len najodolnejšia proti odieraniu a súčasne je aj nenáročná na údržbu a čistenie. Navyše máte na výber z rôznych stupňov lesku od takmer neviditeľného matného povrchu, kde podlaha vyzerá ako olejovaná. Lak na drevo dokáže docieliť aj to, že sa na podlahe nešmýka. Lak na drevo je výhodnejší aj pri renovácii podlahy. Vedy ju stačí len zbrúsiť a nanovo prelakovať.
Text: PR